Çay Yeni Haber Haftalık Gazete / Afyonkarahisar - Çay - Hattat Ahmet Şemseddin Karahisar’i Türk İslam Sanatları Galerisi Törenle Açıldı
ÇAY İLÇESİ ÖNEMLİ TELEFONLAR
AFYONKARAHİSAR ÇAY İLÇEMİZ
ÇAY BELEDİYESİ OTOBÜS SEFERLERİ

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Hattat Ahmet Şemseddin Karahisar’i Türk İslam Sanatları Galerisi Törenle Açıldı

Hattat Ahmet Şemseddin Karahisar’i Türk İslam Sanatları Galerisi Törenle Açıldı
Hat sanatı ustası Ahmet Şemsettin Karahisari’nin önemli eserlerinin sergilendiği ve hat sanatının inceliklerinin anlatıldığı Hattat Ahmet Şemseddin Karahisar’i Türk İslam Sanatları Galerisi törenle açıldı.
24.10.2020 / 13:43


Hattat Ahmet Şemseddin Karahisar’i Türk İslam Sanatları Galerisi Törenle Açıldı


Hat sanatı ustası Ahmet Şemsettin Karahisari’nin önemli eserlerinin sergilendiği ve hat sanatının inceliklerinin anlatıldığı Hattat Ahmet Şemseddin Karahisar’i Türk İslam Sanatları Galerisi törenle açıldı.

Hattat Ahmet Şemseddin Karahisar’i Türk İslam Sanatları Galerisinin açılış kurdelesini Vali Gökmen Çiçek ve Belediye Başkanı Mehmet Zeybek birlikte kesti.Milletimizin Bambaşka Bir Sanat Değeri VarTürk-İslam eserlerinin yer aldığı binayı Afyonkarahisar Belediyesi ile birlikte açmaktan çok mutlu olduğunu söyleyen Vali Gökmen Çiçek: “Biz son yıllarda özellikle Türk-İslam eserlerini ve kendi tarihimiz ile sanatımızı tekrardan tanıma ve canlandırma eğilimine girdik. Bizi biz yapan ve diğer milletlerden ayıran değerler var. Bu sadece yaşam şekli olarak değil, uzun yılların getirdiği kültürümüz ve medeniyetimiz her şeyimiz bunun içerisindedir. Türk milletinin apayrı hikayesi ve serüveni var. Orta Asya'dan gelerek daha sonra İslam'la müşerref olmuş milletin kendine ait bambaşka bir sanatı ve değerleri var” dedi.Bu Sanatlarımızı Gençlerimize Aktarmamız LazımTürk milletinin sevgi dolu ve hoşgörülü olmasının sanatına yansıdığını aktaran Vali Gökmen Çiçek," Diğer milletlerde ebru ve hat gibi bu kadar estetik sanatlar bulmak kolay değil. Bizim bu sanatlarımızı gençlerimize aktarmamız lazım. Onları bu gibi güzel mekanlara çekmemiz gerekiyor. Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek'e bu tür çalışmalara destek verdiği için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.Herkesi Eserleri Görmeye Davet EdiyoruzGaleriye herkesi davet eden ve Galerinin küratörlüğünü yapan Afyonkarahisarlı hattat Hasan Hüseyin Ertunç'un çok büyük emeğinin olduğunu aktaran Belediye Başkanı Mehmet Zeybek: “Ebru, tezhip sanatçılarımız ve hattatlarımızın eserleriyle burada Afyonkarahisarlı gençlerimizi tanıştırmak istedik. Buraya girişler ücretsiz ve herkesi buradaki eserleri görmeye davet ediyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Tekrar, bu güzel mekânın Afyonkarahisar'ımıza hayır uğurlu olmasını temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.Galeri içerisinde bulunan Hattat Ahmed Karahisari ’ye Kanuni Sultan Süleyman tarafından yazdırılan aslı Topkapı Sarayında yer alan Mushaf-ı Şerifin bir örneği ile birlikte Karahisari‘ye ait çok sayıda eseri inceleyen ve bilgiler alan Vali Gökmen Çiçek emeği geçen herkese teşekkür etti.Çok Sayıda Önemli Eser SergileniyorGaleri içerisinde Hüsn-i Hat, Tezhip ve Ebru sanatı tanıtılırken; Hüsn-i Hat sanatına ait Günümüz Hattatları, Yazı Tarihi ve Hattat Ahmed Karahisari olarak üç bölümde yer alan eserler sergileniyor. Küratörlüğünü Hattat Hasan Hüseyin Ertunç’un yaptığı çalışmada eserler büyük bir titizlikle seçiliyor. Çalışmanın eser seçiminde Jüri olarak; Unesco Yaşayan Kültür Mirası ve 2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü sahibi Hattat Fuad Başar, Medine-i Münevvere/Mescid-i Nebevîson genişletme projesinde Türk Milleti adına görev almış Afyonkarahisar’lı Hattat Ali Hüsrevoğlu ve Uluslararası birçok ödülün sahibi Hattat Mesut Dikel gibi isimler bulunuyor. 
Etiketler:
Bu haber toplam 1441 defa okundu


YAZARLAR